تبلیغات
جزیره ی سرگرمی - ورزش و بیماری های کلیوی
تبلیغات
لینکستان
اپیشنهاد سایت
 

                                           ورزش و بیماری های کلیوی

آیا بیماران كلیوی می توانند به تمرینات ورزشی بپردازند؟

انسانها چه سالم و چه بیمار باید زندگی فعال و توام با رعایت مسائل بهداشتی داشته باشند. بیشتر بیماری هیا كلیوی باعث آسیب به قلب و رگهای خونی شده و احتمال ابتلا به فشار خون و حمله قلبی را افزایش می‌دهند. برای مثال، نشان دادهشده است كه نوجوانانی كه نیازمند دیالیز هستند بین ١٠٠تا ١٠٠٠ برابر بیشتر از همسالان سالم خود در معرض ابتلابه بیماریهای قلبی و فشار خون می باشند. برخی درمانهایی كه برای بیماران كلیوی تجویز می شود نیز شانس ابتلا به این عوارض را افزایش می دهد. آستروئیدها كه در مورد برخی بیماریهای كلیوی و پس از پیوند كلیه به بیماران تجویز می شود، اثرات نامطلوبی بر روی قلب و فشار خون دارد. همچنین برخی داروهای ضد پس زدن پیوند مانند سیكلوسفورین و تاكرولیموس نیز چنین پیامدهایی بدنبال دارند. بنابراین، باعث تعجب نخواهد بود كه بیماران دریافت كننده پیوند حتی با عملكرد عادی كلیه نیز در معرض خطر بالای حملات قلبی – عروقی باشند.

بنابراین بیماران كلیوی باید مراقبت زیادی از سلامت، رژیم غذایی و وزن خود بعمل آورند. علاوه بر اجتناب از سیگار و الكل، تمرینات ورزشی مدام نیز به بهبود سلامت آنان كمك خواهد رساند. بویژه بیماری های مزمن كلیوی، دیالیز و پیوند كلیه موجب می شود كه كودكان مبتلا محددیت های زیادی را تجربه كنند. از جمله می‌توان به محدودیت های غذایی، دارویی، ملاقاتهای كلینیكی و محدودیت مسافرت اشاره كرد. در مقابل، ورزش یك فعالیت عادی بسیار عالی است كه به بهبود وضع زندگی این بیماران كمك زیادی خواهد نمود.

مشاركت كودكان با یك كلیه یا دارای كلیه پیوندی، در فعالیت های ورزشی

برخی كودكان با تنها یك كلیه، یا دو كلیه كه یكی از آنها خوب كار نمی كند،‌ متولد می شوند. برخی نیز بعلت ابتلا به تومور، یكی از كلیه های خود را از دست می دهند. گروهی نیز یك كلیه سلم پیوندی دریافت می كنند. در هر صورت، یك كلیه اگر بخوبی كار كند، بیمار را از دیالیز بی نیاز می سازد. این كلیه منفرد می‌تواند در موقعیت عادی خود واقع شده باشد كه توسط دنده ها و ماهیچه های پهلو بخوبی محافظت شده است. لیكن كلیه های پیوندی معمولاً نزدیك به سطح پوست قرار داده می شوند كه آنها را در برابر ضربه بهنگام ورزش آسیب پذیرتر می سازد. در این موارد برخی ورزشهای تماسی توصیه نمی شوند كه از آن جمله می توان به فوتبال، كشتی، هنرهای رزمی، بیسبال و سورتمه سواری اشاره كرد. این ورزشها بعلت طبیعت بسیار فیزیكی خود می توانند بیمار كلیوی را در معرض مصدومیت قرار دهند. استفاده از پوشش های محافظ برای بیمارانی كه اصرار به انجام این ورزشها دارند، بسیار توصیه شده است. لیكن ورزشهایی مانند شنا، دو و مانند اینها برای بیماران كلیوی بسیار مناسب می باشند و نبایستی در آنها از هیچ پوشش محافظی استفاده شود.

جالب است بدانیم كه طبق مطالعات انجام شده بیشتر جراحات وارده به بیماران كلیوی ناشی از تصادف با وسائل نقلیه و افتادن بر اثر فعالیت هایی بوده است كه هیچ ارتباطی با خود ورزش نداشته اند. بیشتر كلیه های صدمه دیده در حین ورزش نیز با درمان پزشكی مناسب قابل بهبود هستند.

ورزش برای نوجوانانی كه بیماری مزمن كلیه یا فشار خون بالا دارند.

مادامی كه كودكان مبتلا به بیماریهای مزمن كلیوی در فعالیت‌های ورزشی شركت می كنند، نباید آنها را بازداشت. نكته مهمی كه باید در این رابطه در نظر گرفته شود این است كه، معمولاً بیماری مزمن كلیه همراه با فشار خون بالا می باشد. از آنجایی كه فشار خون در حین ورزشهای سنگین و سایر فعالیت های فیزیكی افزایش می یابد، بایستی در مورد بیماران مبتلا به فشار خون بالا قبل از شروع ورزش بدقت كنترل گردد. این امر بویژه در مورد ورزشهایی كه با صعود ناگهانی فشار خون مواجهند، مانند وزنه برداری صدق می كند. مسئله مهم دیگر این است كه بیماریهای كلیه كه با ادرار زیاد همراه هستند (مانند polyuric kidney failure) بعلت ناتوانی كلیه در تغلیظ ادرار و حفظ نمك بدن، در حین فعالیت های بدنی شدید ممكن است موجب از دست رفتن آب زیاد از بدن بیمار گردند. این بیماران باید قبل، در هنگام و بعد از ورزش آب بسیار زیادی بنوشند.

ورزش برای نوجوانان نیازمند دیالیز

دیالیزی بودن مانعی در برابر ورزش نیست. در حقیقت تمرین فیزیكی آنقدر برای بیماران نیازمند دیالیز مفید است كه برخی مراكز دیالیز خون دارای اسباب ورزشی همچون اسباب پیاده روی درجا (treadmill) هستند تا بیماران در هنگام معالجه از آنها استفاده كنند. بطور كلی در هنگام ثبت نام كودكان در باشگاه های ورزشی باید بیماری های كلیوی آنها كاملاً مشخص گردد. همچنین مربیان ورزشی باید با مراكز درمان پزشكی ارتباط تنگاتنگ داشته باشند تا برنامه ورزشی مناسبی برای هر كودك بیمار تدوین كنند.

این نوشتار را با ذكر این مطلب به پایان می بریم كه برخی مثالهای استثنائی نشان می دهند می توان علیرغم ابتلا به بیماری های مزمن كلیوی در فعالیت های ورزش قهرمانی شركت جست. ابتدا اینكه قهرمانی بیماران كلیوی در ورزشهای جهانی نه تنها این امكان را به ثبوت می رساند، بلكه باعث افزایش آگاهی عموم به فعالیت های خیرخواهانه اهدای عضو می گردد. دوم اینكه دو بسكتبالیست حرفه ای آمریكایی یعنی شان الیوت و آلونزو مورنینگ نیاز به پیوند كلیه پیدا نموده و پس از بهبودی به ورزش حرفه ای بازگشته اند.

 
 
موضوعات
تبلیغات